Novice

Zanimivosti

Kraljevina Maroko in Zveza Renault-Nissan napovedujeta podpis Protokola o nameri za izgradnjo industrijskega kompleksa na severu Maroka


Tanger, 1. september 2007 - Pod predsedstvom njegovega veličanstva kralja Mohameda VI sta Driss Jettou, predsednik vlade, ter Carlos Ghosn, predsednik Renaulta in predsednik Nissana, podpisala Protokol o nameri, ki predvideva postavitev industrijskega kompleksa v regiji Tanger. Kompleks predvideva proizvodno zmogljivost 400.000 vozil letno, kar bi ga uvrstilo med največje proizvodne avtomobilske centre v sredozemskem bazenu. V prvi fazi, od leta 2010, naj bi izdelovali 200.000 vozil na leto. Naložbe, predvidene za ta projekt, so ocenjene na 600 milijonov evrov, v prvi fazi na 350 milijonov evrov.


Renault, Nissan in Kraljevina Maroko so sklenili, da bodo proučili način izgradnje industrijskega kompleksa, v okviru katerega bo tovarna za sestavo vozil obsegala 300 hektarjev površine na posebnem gospodarskem območju Tanger. Tovarna bo uporabljala pristaniško platformo Pristanišča TangerMed. Ta industrijski kompleks bo imel tudi najnovejšo logistično infrastrukturo, ki jo je Kraljevina Maroka razvila na severu države.
Proizvodna zmogljivost naj bi dosegala 400.000 vozil, v prvi fazi, od leta 2010, pa naj bi bila operativna zmogljivost 200.000 vozil. Znesek predvidenih naložb v proizvodne zmogljivosti za ta projekt je ocenjen na 600 milijonov evrov, v prvi fazi na 350 milijonov evrov. Poleg te vsote so predvidene še posebne naložbe v višini od 200 do 400 milijonov evrov, glede na raznolikost izdelanih vozil.
Po besedah predsednika vlade Drissa Jettoua »naj bi bil ta projekt nedvomno eden najpomembnejših v Kraljevini, in sicer tako po obsegu predvidenih investicij kot tudi po velikosti industrijskega kompleksa ter številu novih delovnih mest.«
»S tem projektom želimo, da Maroko postane v okviru Zveze Renault Nissan globalna in strateška platforma proizvodnega sistema na najvišji ravni svetovne konkurenčnosti. Prepričan sem tudi, da bo projekt pomembno in trajno vplival na rast maroškega gospodarstva,« je izjavil Carlos Ghosn.
Tovarniški kompleks, ki ga bo vodil Renault, bo dopolnjeval industrijski del Renaulta s proizvodnjo ekonomičnih vozil, ki bodo izpeljana na platformi logana, ter industrijski del Nissana s sestavo gospodarskih vozil nove generacije. 90 % izdelanih vozil naj bi bilo namenjenih za izvoz.
Projekt bo prinesel približno 6.000 neposrednih in 30.000 posrednih novih delovnih mest. S 6.000 neposrednimi delovnimi mesti naj bi Zveza Renault-Nissan postala eden najpomembnejših zaposlovalcev v regiji Tanger. Zavzemala se bo za izobraževanje in spremljanje razvoja kompetenc ljudi, ki jih bo zaposlila v tej regiji.
Kraljevina Maroko in Zveza Renault-Nissan nameravata podpisati Splošni sporazum konec leta 2007.